O Milli

Milli exceluje díky vokálu a hlubokému ponoru do lidské emocionality. Něco tak neokázalého a lidsky opravdového je v našich hájích slyšet poskrovnu.”

Jan Hocek (Jazzport.cz)

HUDBA

HUDBA

VÝTVARNO

VÝTVARNO

Milli Janatková je osobitá zpěvačka, kytaristka, skladatelka, výtvarnice a lektorka. Pochází z České republiky, cestuje po Evropě, Indii, USA. Vedle zpěvu a malování se od dětství věnuje cizím jazykům, hře na kytaru a později na perkuse a bubny. Hraje si s rytmy, dechem, melodií a celým tělem, užívá si improvizaci a experiment. 

Veřejně vystupuje od roku 2006. V roce 2008 získala stipendium na Universidade de Évora v Portugalsku, kde studovala zpěv na Hudební a Divadelní fakultě. Od roku 2011 Milli koncertuje sólově se svými písněmi a improvizací na témata diváků s loop station, o rok později se svou variabilní kapelou Milli Janatková Duo - Quintet s předními jazzovými muzikanty. Je také součástí projektu Řekni mi s Ridinou Ahmedovou a Antonií Nyass. 

V roce 2013 Milli vydala autorský debut Proměna, který získal čtyři nominace na hudební ceny The Independent Music Awards v USA. Její hudba získala další čtyři nominace na ceny IMAs v roce 2016.  

V roce 2017 vyšlo nové album Mým kořenům ze stejnojmenného projektu, který získal nominaci na prestižní cenu Classic Prague Awards 2017 v kategorii Crossover  a píseň Mateřské kouzlo vyhrála cenu VOX POPULI AWARDThe Independent Music Awards, USA v kategorii A Capella. Projekt je také úspěšně podpořen veřejností, městem Mělník a Státním fondem kultury ČR. Na koncertech Milli propojuje své autorské projekty Klid prosím! a Mým kořenům, což umocňuje jejich společné téma - inspiraci k obnovení odvahy a úcty k sobě, zdraví a okolí, a podporu dozrávacího procesu naší společnosti.

Na projekt Mým kořenům volně navazuje nejnovější projekt Hluboko a aktuální píseň Buoh věnující se osobitým aranžím nejstarších českých hudebních památek.

Vedle hudební tvorby se Milli od dětství věnuje výtvarné oblasti a řemeslu - malbě, kresbě, šití a později grafice. Vystavuje veřejně od roku 2003 na individuálních i skupinových výstavách. Její vizuální tvorba je bohatá, založená především na tématu přírodních motivů a architektury.

Absolvovala magisterský obor na Katedře výtvarné kultury Univerzity Hradec Králové. V roce 2008 získala stipendium na Universidade de Évora v Portugalsku, kde se o samotě věnovala malbě tamní krajiny, kresbě osobních deníků, a grafice.

Zúčastnila se Mezinárodního sympozia grafiky LINO 2008 v Galerii Klatovy / Klenová, a získala několik ocenění - Čestných uznání odborné poroty za grafiku (Grafika roku Praha, Mezinárodní rokycanské bienále). 

V současné době se zaměřuje na malbu akvarelem, perokresbu a olejomalbu. Od roku 2014 se věnuje hudebně - výtvarnému projektu Klid, prosím! s novým grafickým vizuálem věnovaným jednotlivým částem lidského těla. Projekt otevírá téma možných řešení psychosomatických potíží a inspiruje k obnovení rovnováhy a respektu k tělu a psychice. Od roku 2015 se zabývá aktuálním autorským projektem Mým kořenům, pro který vytváří malby a kresby z kraje předků, kam podniká pravidelné cesty. Pro tento projekt také tvoří vlastnoručně šité šaty z vlastní malby. 

Více o výtvarné tvorbě a seznamu výstav Milli Janatkové ZDE.

Milli se také věnuje lektorské, pedagogické činnosti a podpoře dětí, studentů a dospělých. Vedle propojování tvůrčích oborů spojuje tvorbu i s cizími jazyky. Rozšiřuje své vzdělání rovněž v oboru Speciální pedagogika pro učitele na Univerzitě Karlově v Praze a působí na Konzervatoři Duncan Centre v Praze. Je také veřejně aktivní v podpoře lidí s postižením a nemocí.